Kraj Jordania

Stolica: Amman
Waluta: dinar jordański (JOD), 1 JOD = 1000 filsów
Wiza: wiza jest wymagana
Język: arabski
Napięcie: 220 V
Powierzchnia: 92 300 km²
Ludność: 5 759,7 tys.

Al Balqa

Al Karak

Al Mafraq

Amman

At Tafilah

Az Zarqa

Dolina Petry

Irbid

Ma an

Zatoka Akaba

Luksusowy kurort w sąsiedztwie raf koralowych i zabytków starożytności.

Informacje ogólne

Zatoka Akaba jest przyjemnym miejscem na spędzenie wakacji w otoczeniu skalistych gór, pięknych raf koralowych oraz luksusowych hoteli oferujących swoje usługi na najwyższym poziomie. Krystalicznie czysta woda w zatoce, dobrze zagospodarowane i piaszczyste plaże oraz możliwość uprawiania szerokiej gamy sportów wodnych są atutem przyciągającym turystów z wielu stron świata. Część turystów wygrzewa się przeważnie na nadmorskim wybrzeżu, podczas gdy inni w pocie czoła i z wielką determinacją biorą się za zwiedzanie historycznych pamiątek pochodzących z najodleglejszych czasów. Nic dziwnego, że rejon zatoki jest bardzo chętnie odwiedzany zarówno przez panie pragnące wrócić po urlopie z piękną opalenizną i panów wykorzystujących doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Z Akaby usatysfakcjonowani wyjadą także turyści zainteresowani wędrówkami wśród starożytnych ruin i eskapadami na spalone słońcem pustynie.

Słoneczna pogoda w regionie Zatoki Akaba utrzymuje się przez cały rok. W zimie jest ciepło i przyjemnie, a letnie upały łagodzi orzeźwiająca bryza morska, chociaż należy pamiętać, że temperatura nawet w nocy sięga 30°. Umiarkowany klimat również sprawia, że jest to doskonałe miejsce do nurkowania o każdej porze roku ze średnią temperaturą wody wynoszącą 22,5° i spadającą w zimie zaledwie do 20°C. Słońce świeci tam przez 12 godzin dziennie, więc jest wystarczająco dużo czasu na wygrzewanie się na plażach i zwiedzanie okolicznych atrakcji.

Zatoka Akaba z jedynym portem morskim Jordanii położona jest w północnej części Morza Czerwonego pomiędzy półwyspami Arabskim i Synaj, zajmując tym samym pas wybrzeża długości około 25 km. Region zatoki leży w bliskim sąsiedztwie izraelskiego kurortu Ejlat, graniczy z rozległymi terenami Ma’an na północnym wschodzie oraz z Arabią Saudyjską na południu. Podobnie jak przy całym wybrzeżu Morza Czerwonego, również wzdłuż zatoki pod wodą ciągną się przepiękne rafy koralowe zapewniające mnóstwo podwodnych wrażeń.  

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Historia Akaby, podobnie jak pobliskiego Ejlatu, wiąże się z czasami króla Salomona, który w tym miejscu założył port Ezion-Geber i wysłał swoją flotę po złoto i kamienie szlachetne do legendarnego kraju Ofir. W późniejszych czasach w porcie zadomowili się Nabatejczycy z Petry, z kolei w czasach rzymskich przez region przechodził ważny szlak handlowy łączący Egipt, Damaszek i Palestynę. W rozbudowanym porcie przesiadali się pielgrzymi podróżujący do Mekki, natomiast muzułmanów wyparli krzyżowcy w 1116 r., którzy na pobliskiej wyspie wybudowali fort. Region zatoki trafił jeszcze raz do muzułmańskiego władcy Saladyna i Mameluków, by pozostać w ostateczności po stronie arabskiej za sprawą powstańców wspieranych przez słynnego Lawrence’a z Arabii w okresie I wojny światowej. XX wiek odbił się na regionie wieloma konfliktami zbrojnymi, niemniej w 1994 roku zostało otwarte przejście graniczne między Izraelem a Jordanią, a Akaba stała się turystycznym kurortem przyciągającym uwagę turystów z całego świata.

Głównym ośrodkiem w regionie zatoki jest właśnie kurort Akaba słynący z niezwykłej gościnności, przyjemnych kawiarni i restauracji serwujących arabskie potrawy przyrządzane najczęściej z ryb i owoców morza. Do Akaby można dostać się od strony lądu, morza i powietrza, a dodatkowym magnesem przyciągającym turystów jest Specjalna Strefa Ekonomiczna. Główną atrakcją kurortu są przyjemne, dobrze zagospodarowane, piaszczyste plaże oraz kompleksy hotelowe oferujące różnorodne formy spędzania wolnego czasu. Największą popularnością cieszą się sporty wodne oraz nurkowanie, chociaż w okolicy znajduje się kilka ciekawych miejsc do odwiedzenia. Na uwagę zasługuje z pewnością fort Mameluków powstały przed podbojem państwa mameluckiego przez Turcję w 1516 r., Muzeum Archeologiczne ze znaleziskami z południowych regionów Jordanii, fundamenty miasta-fortecy Alila sięgające początków Islamu czy pochodzące z IV w. ruiny jednego z najstarszych na świecie bizantyjskich kościołów. Kurort nie miałby takiej renomy w świecie turystycznym, gdyby nie przestronne i eleganckie hotele oferujące pełen relaks w luksusowej atmosferze. Centra SPA gwarantują zabiegi odmładzające i regenerujące zmęczony organizm dzięki leczniczej czarnej glince i soli morskiej przywiezionej specjalnie znad Morza Martwego. Kompleksy hotelowe dbają również o kondycję swoich gości za sprawą  organizacji rozmaitych form aktywnego wypoczynku oraz udostępniania basenów ze słodką wodą, centrów fitness i wielu innych obiektów do uprawiania sportów. W wolnych chwilach można zawsze zanurzyć się w lazurowej wodzie Zatoki Akaba lub wybrać się na rejs łodzią z przeszklonym dnem w pobliże urzekających raf koralowych. Akaba dysponuje również atrakcjami związanymi z morzem – na kształcące wycieczki można wybrać się do Ośrodka Badań Morskich lub ogromnego Akwarium. Z kolei miłośnicy głośnej muzyki, zakupów i wyszukanych dań powinni wybrać się na bulwar Al-Hammamet al-Tunisieh, który pulsuje pozytywną energią szczególnie po zmroku. Z racji tego, że w Akabie otwarta jest strefa wolnocłowa wato zaglądnąć chociażby do centrum handlowego Akaba Gateway, by za rozsądną cenę zaopatrzyć się w szereg ciekawych pamiątek i wyśmienitych trunków. W centrum miasta znajduje się także barwne, arabskie targowisko, nad którym unosi się zapach najrozmaitszych przypraw oraz malownicza przystań morska otoczona najlepszymi tawernami.

Kuchnia

Każdy turysta, który chociaż raz był na Bliskim Wschodzie dostrzeże w kuchni jordańskiej wpływy arabskie połączone z kuchnią turecką. Jedzenie sprowadza się nie tylko do potrzeby spożywania pokarmów, ale także do pewnego rytuału urozmaicającego dzień. Pomimo iż wiele restauracji serwuje typowe, europejskie jedzenie, warto skusić się na coś wyszukanego, związanego z bliskowschodnią kulturą kulinarną. Niestety przypadłością krajów arabskich jest fakt, iż w większości z nich można dostać identyczne dania, niemniej jednak nie brakuje też regionalnych przysmaków.

W tradycyjnej kuchni jordańskiej kluczowym pojęciem kulinarnym jest mezze, czyli przystawki trafiające na talerze w postaci sałatek, past z mięsa czy warzyw, z których bez problemu można skomponować cały obiad. Warto przy okazji pamiętać, że według bliskowschodnich tradycji powinno się zostawić na talerzu część nienaruszonego pokarmu, by wykazać się dobrym wychowaniem. Do przystawek podaje się przeważnie chleb – khobz, przypominający naleśnik wypiekany z wody i mąki, pomocny najczęściej przy nabieraniu pokarmu. Turyści z wielką chęcią zajadają się takimi przystawkami jak: humus – puree z ciecierzycy połączone często z sokiem z cytryn, oliwą, czosnkiem i jogurtem; taboulech – surówka z zielonej pietruszki, mięty, pomidorów i cebuli, skropiona cytryną; baba ghanuuj – grillowane bakłażany z różnymi dodatkami; kibbeh – klopsy z jagnięciny czy zaytuun – mocno przyprawione i marynowane oliwki. Idealną przekąską, którą można kupić za niewielkie pieniądze u wielu ulicznych sprzedawców jest burek, czyli ciasto francuskie wypełnione serem lub mielonym mięsem.

Z Jordanią wiążą się beduińskie specjały, dlatego w każdej chwili można zamówić kofte – grillowane kiełbaski z mielonego mięsa czy tradycyjne mahshi – warzywa nadziewane ryżem i mięsem. W wielu miejscach na pierwszym miejscu w menu widnieje nazwa mansaf, czyli danie narodowe, na które składa się pieczona baranina z ziołami, ryżem, migdałami, nasionami sosny i orzechami. Turyści nie wrażliwi na wyszukane smakołyki powinni podsumować taki posiłek baranim okiem, które może nie wygląda zachęcająco, ale smakuje wyśmienicie. Podobnie jak w sąsiednich krajach, na ulicznych skrzyżowaniach sprzedaje się popularny falafel – kulki z ciecierzycy w chlebie pita oraz odpowiednik greckiego gyrosa, czyli shaormę. Takie potrawy jak kawałki kurczaka z rusztu shiish tawuk można polać rozwodnionym jogurtem z solą i sokiem z cytryny, natomiast wybornym daniem jest ruzz a djad, czyli ryż gotowany w warzywie z kurczakiem, prażonymi migdałami i orzeszkami piniowymi. Na restauracyjnych stołach można również zobaczyć gliniane naczynie tażin, w którym podawane są gołębie faszerowane ryżem lub zieloną pszenicą zwane hamam mahshi. Przy każdym posiłku zjada się ogromne ilości pieczywa, niemniej nie służy to turystom liczącym kalorie.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Na deser koniecznie trzeba spróbować różne odmiany ciasta baklava, które w Jordanii najczęściej obfitują w miód i orzeszki pistacjowe. Smakowicie wygląda ciasto oblane syropem zwane mushabak, a także ryż na mleku ruzz bi haliib. Siekane orzeszki pistacjowe dodawane są również do budyniu muhallabiyya. W upalne dni namiastkę ukojenia przynosi koktajl bananowy zmiksowany z mlekiem i miodem, a także sok z moreli mish-mish czy napój ze słodkich pomarańczy burtuqal.

Picie herbaty i kawy jest najczęściej celebrowanym zwyczajem. Herbatę pija się w małych szklaneczkach i jest to bardzo słodki napój, chociaż można zamówić wersję półsłodką wassat sukar lub pozbawioną cukru bidon sukar. Beduini pijają najczęściej bardzo mocną i gorzką kawę z dużą ilością kardamonu. Taka kawa potrafi postawić na nogi, w przeciwieństwie do fajki wodnej, która jest obowiązkowym dodatkiem po obiedzie i przy wieczornym biesiadowaniu.

Obyczaje

Mieszkańcy Bliskiego Wschodu są wyczuleni na punkcie dobrych manier, dlatego warto żyć z nimi w zgodzie i bez powodu nie narażać się na niepotrzebne nieprzyjemności. Dla utrzymania dobrych stosunków z przemiłymi mieszkańcami tego kraju wchodząc do baru, sklepu czy też wsiadając do taksówki z uprzejmości można przywitać się zwrotem „salem alejkum” (pokój z tobą/wami).

Liczna i udana rodzina to powód do dumy, dlatego w trakcie rozmowy na ten temat nie należy być skrępowanym, a nawet dopytywać się o stan zdrowia i samopoczucie najbliższych. Podróżując po jordańskich miastach można zauważyć wyraźny podział świata męskiego i żeńskiego, w którym to mężczyźni pracują, spotykają się po pracy, wychodzą do baru na fajkę wodną czy uczestniczą w życiu publicznym. Domeną kobiet powinna być raczej opieka nad domem i dziećmi, chociaż świat nieustannie się zmienia i granice takie ulegają zatarciu, niemniej jednak tak żyją tradycyjne społeczeństwa na Bliskim Wschodzie i takie obyczaje należy szanować.

Warto również pamiętać, że Jordańczycy są wyczuleni na robienie im zdjęć bez pozwolenia, więc fotografując szczególnie kobiety należy wcześniej zapytać o taką możliwość. W tak tradycyjnym i religijnym państwie źle widziane jest przesadne okazywanie sobie uczuć, niemniej na większą swobodę można sobie pozwolić w hotelach, restauracjach i klubach. Chociaż obyczaje ulegają zmianie zwłaszcza w ośrodkach turystycznych, tradycyjne społeczności możne jeszcze spotkać w wioskach beduińskich na prowincji, szczególnie w okolicy pustyni Wadi Ramm.

O lokalnej kulturze najlepiej dowiedzieć się od Beduina przy filiżance kawy lub herbaty. Są to bardzo otwarci ludzie, przyjaźnie nastawieni do turystów. W związku z napiętą sytuacją polityczną na Bliskim Wschodzie lepiej jednak unikać rozmów na tematy dotyczące bieżącej sytuacji w państwie czy sąsiednich krajach.

W Jordanii obowiązującą religią mającą istotny wpływ na obyczaje jest islam i przed wybraniem się do tego kraju warto zgłębić aspekty życia religijnego, gdyż szczególnie dla Europejczyków mogą okazać się niezwykle interesujące. Należy jednak pamiętać, że podczas zwiedzania świątyń obowiązuje odpowiedni strój i zachowanie.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jordańczycy nie są zbyt punktualni, dlatego z dystansem można podchodzić do godziny otwarcia sklepu, urzędu czy odjazdu autobusu. Życie w Jordanii toczy się powoli, zgodnie z powiedzeniem „kiedy Bóg pozwoli”.

W przeciwieństwie do krajów europejskich dniem wolnym od pracy jest piątek.

Meczety wraz z minaretami stanowią wdzięczny temat fotograficzny, ale tylko z zewnątrz. Fotografowanie świątyń w środku jest zabronione, chyba że dyskretnie uda się przekupić ochronę.

Ze względu na sytuację polityczną na Bliskim Wschodzie zalecane jest posiadanie przy sobie paszportu, szczególnie w pobliżu granicy izraelskiej.

Aktywny wypoczynek

Akaba jest znanym miejscem, w którym można podziwiać świat podwodnej flory i fauny dzięki szerokiemu dostępowi do najlepszych miejsc nurkowych. Najciekawsze są przede wszystkim najrozmaitsze rafy koralowe z kilkudziesięcioma różnymi odmianami koralowców, które można podziwiać zarówno podczas uprawiania popularnego snorkelingu, jak i nurkowania z akwalungiem. Jeżeli ktoś boi się schodzenia pod wodę może wybrać się na rejs łodzią z przeszklonym dnem, by w taki sposób podziwiać podwodny świat. Zaawansowani nurkowie mogą także wyprawić się na odkrywanie zatopionych czołgów czy libańskiego frachtowca. Dużą popularnością cieszą się nocne nurkowania, a przy całym nabrzeżu można wypożyczyć niezbędny sprzęt, zapisać się na kurs schodzenia pod wodę lub wybrać na dalekomorski rejs połączony z nurkowaniem i połowem ryb. Zatoka Akaba jest idealnym miejscem do uprawiania kitesurfingu, żeglarstwa, windsurfingu i jazdy na nartach wodnych czy latania na spadochronie za motorówką.

Jordania jest krajem, w którym bez ograniczeń można wędrować przez dzikie pustkowia, uprawiać wspinaczkę górską czy pokonywać trudnodostępne kaniony. Wystarczy tylko wyjechać poza miasto, by oddać się wyzywającemu, ale pasjonującemu hobby. Popularne wśród turystów są jeep safari, przejażdżki na wielbłądach oraz szarżowanie po pustyni na quadach i koniach.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Formy aktywnego spędzania wolnego czasu oferują kompleksy hotelowe. Nie brakuje tam centrów SPA, basenów pływackich, kortów tenisowych, boisk do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej, siłowni i placów zabaw. Mniej wymagający turyści mogą zagrać w szachy, domino, zmierzyć się w bilard czy porzucać lotkami do tarczy.

Wycieczki Fakultatywne

Petra – to miejsce, gdzie znajdują się ruiny miasta Nabatejczyków w południowo-zachodniej Jordanii. Położona jest w wąskim i pięknym wąwozie As-Sik i słynie z licznych budowli wykutych w skałach. W 2007 roku uznano Petrę za jeden z siedmiu cudów świata. Najważniejszymi budowlami wykutymi w skalach są: Khazneh – zwany też „Skarbcem Faraona” - najsłynniejszy zabytek Petry, który prawdopodobnie był grobowcem któregoś z władców Petry; Deir - „Klasztor”, pochodzący z czasów bizantyjskich, gdzie niegdyś mieścił się klasztor chrześcijański; Grobowiec Sekstusa Floreniusza – rzymskiego namiestnika – jeden z najbardziej znanych zabytków związany z Rzymianami; Wielki zespół Grobowców Królewskich na tzw. Ścianie Królewskiej – obejmujący „Grób Urny”, „Grób Jedwabny”, „Grób Koryncki” czy wielki „Grób Pałacowy”; Góra Mojżesza i Klasztor św. Katarzyny – Wycieczki obejmują wejście na górę, gdzie Mojżesz otrzymał od Boga tablicę z 10 Przykazaniami oraz zwiedzanie klasztoru, który został wybudowany w miejscu, gdzie Mojżesz ujrzał gorejący krzew i został powołany do wyzwolenia Izraelitów. Znajduje się tu bazylika Justyniana z VI w., studnia Mojżesza oraz przepiękna kolekcja ikon.

Wadi Rum – tereny niezwykłej pustyni od wieków zamieszkiwały plemiona Beduinów i koczowników przemierzających handlowe szlaki wraz z karawanami wielbłądów. Ich potomkowie do dzisiaj prowadzą działalność turystyczną i zabierają podróżników na emocjonujące wyprawy. Oficjalnym punktem wypadowym Wadi Rum jest niewielka osada Al-Kuwajra położona 70 km na południe od Ma an i 50 na północ od Akaby, chociaż większość tras turystycznych zaczyna się w miejscowości Rum, od której pochodzi nazwa całej pustyni. Najciekawsze tereny objęte są Rezerwatem Wadi Rum Protected Arena obejmującym obszar kilkuset km², dlatego w celu zobaczenia najbardziej interesujących miejsc najlepiej jest skorzystać z pomocy przewodnika lub wybrać się na zorganizowaną wycieczkę. W pobliżu osady Rum znajdują się datowane są na I w. p.n.e. pozostałości dawnej świątyni Nabatejczyków, w której przed wiekami oddawano cześć bogini Allat. Nieopodal wioski przetrwało Źródło Lawrence’a, z którego korzystali arabscy powstańcy podczas I wojny światowej, zostało opisane przez słynnego dowódcę we wspomnieniach. Ciekawostką geologiczną jest Kanion Khazali z licznymi punktami widokowymi i trasami wspinaczkowymi, gdzie można znaleźć także wiele starożytnych napisów na skałach. Zachody słońca wydają się jedynymi w swoim rodzaju, kiedy przesiaduje się na czerwonych wydmach i spogląda na czerwony okrąg wtapiający się w rozgrzane piaski wywołujące złudzenia optyczne. Niejeden podróżnik ujrzał w tym miejscu fatamorganę przywołującą w wyobraźni dawnych Beduinów podróżujących na wielbłądach prowadzonych dźwiękami tradycyjnej muzyki. Siedem Filarów Mądrości stworzyło siedem formacji skalnych przypominających wielkie kolumny. Spacer wśród skał jest niezwykłym przeżyciem, podobnie jak wędrówka po kanionach Sik Umm-Tawaqi i Burah, gdzie łatwo się zgubić, ale emocji dostarczają niezapomniane pejzaże pustynne. Warto także udać się w pobliże cudu natury, jakim jest skalny most Dżabal Umm Frus oraz efektowny most Burdah przy wschodniej granicy rezerwatu. Turyści z zacięciem wspinaczkowym koniecznie powinni podjąć wyprawę na Dżabal Umm Ad-Dami – najwyższą górę Jordanii sięgającą wysokości 1854 m n.p.m. Widoków z tego szczytu mogą pozazdrościć fotografowie robiący zdjęcia do widokówek w innych regionach świata.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Wycieczki do Izraela:

Ejlat – spełnieniem wszystkich turystycznych życzeń za sprawą  położenia na południowym krańcu Izraela, pomiędzy wzniesieniami Półwyspu Synaj a Półwyspem Arabskim i pasmem górskim Jordanii. Jedyny port morski tej części Izraela sąsiaduje z egipską Tabą i jordańskim miastem portowym Akaba. Według biblijnych przypowieści w tym właśnie miejscu Naród Wybrany wyszedł z Morza Czerwonego podążając dalej na rozpaloną słońcem pustynię w poszukiwaniu Ziemi Obiecanej. Odkrycia archeologiczne wskazuję, że pierwsza osada, która powstała w tym miejscu w VII w. p.n.e. należała do Edomu zwanego Idumeą i w późniejszych okresach znalazła się pod panowaniem królów żydowskich. W Zatoce Akaba kończył się ważny szlak handlowy z Petry, a król Salomon wybudował tu port handlowy Esjon-Geber. Przez miasto przewijali się Nabatejczycy, Grecy, Rzymianie i Turcy, a także krzyżowcy, którzy niedaleko Taby na Wyspie Koralowej pozostawili XII-wieczną twierdzę. W okresie I wojny światowej do miasta, które nie miało jeszcze żadnego znaczenia zawitał słynny Lawrence z Arabii, z kolei trudny wiek XX przynosił liczne konflikty zbrojne. Unormowanie sytuacji z Egiptem i Jordanią przyniosło Izraelowi okno na Afrykę i Azję w postaci niezwykle popularnego kurortu, do którego przylatują turyści z wszystkich stron świata. Ekstremalne położenie, nieprzerwanie trwające lato, wspaniałe plaże i sielankowa atmosfera sprawiają, że Ejlat stał się alternatywnym kierunkiem turystycznym dla Egiptu. Najczęściej obleganym miejscem, w którym czuć prawdziwą, wakacyjną atmosferę jest Plaża Północna sąsiadująca ze szmaragdową wodą, hotelami, restauracjami i sklepami. Wzdłuż wybrzeża biegnie przyjemna promenada z palmami dającymi wytchnienie od upalnego słońca i tawernami serwującymi orzeźwiające drinki. W okolicach plaży znajdują się również sztuczne laguny dla amatorów wodnych szaleństw i miłośników wielogodzinnych kąpieli. Drugim miejscem, w którym można spotkać najwięcej turystów jest Plaża Koralowa rozciągająca się wzdłuż zachodniego brzegu zatoki. Ten niebywały rezerwat przyrody oferuje przepiękną plażę i możliwość zwiedzania podwodnego świata na specjalnie wyznaczonych szlakach nurkowych z tablicami informacyjnymi. W tej samej okolicy znajduje się również pasjonująca Rafa Delfinów umożliwiająca poznanie z bliska sympatycznych ssaków morskich oraz Podwodne Obserwatorium Świata Koralowców, które można podziwiać zarówno w podmorskiej budowli, jak i z pokładu specjalnej łodzi podwodnej. W Ejlat jest mnóstwo ciekawych atrakcji takich jak Aero Dum czy Teksańskie Rancho i wiele innych, niemniej każdy znajdzie coś dla siebie i przeżyje najpiękniejsze wakacje w życiu.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Akaby?
Sezon turystyczny w Akabie trwa przez cały rok. W zimie jest ciepło i przyjemnie z temperaturą niespadającą poniżej 20°C i właśnie w tym okresie na plażach kurortu pojawia się najwięcej Europejczyków uciekających przed mrozami. Letnie upały łagodzi orzeźwiająca bryza morska, chociaż należy pamiętać, że temperatura nawet w nocy oscyluje około 30°, a w dzień 40°. Umiarkowany klimat również sprawia, że jest to doskonałe miejsce do nurkowania o każdej porze roku ze średnią temperaturą wody w ciągu roku wynoszącą 22,5° i spadającą w zimie do 20°C. Słońce świeci tam przez 12 godzin dziennie, więc turyści mają wystarczająco dużo czasu na wygrzewanie się na plażach i zwiedzanie okolicznych atrakcji.

Jaka waluta obowiązuje w Jordanii i jakie są orientacyjne ceny?
Walutą Jordanii jest jordański dinar (JOD) 1 JOD = 1000 filsów. Ceny mogą się różnić zależnie od miasta, restauracji i poziomu konkurencji jaka występuje w poszczególnym miejscu.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Akabie?
Turyści najczęściej poszukują ozdoby i biżuterię wykonaną przez Beduinów. Misterne wyroby można znaleźć w niemalże każdej miejscowości związanej z turystyką. Najwięcej sklepików funkcjonuje w okolicy pustyni Wadi Ramm oraz Petry. Dużą popularnością cieszą się także kosmetyki pozyskane w oparciu o minerały pochodzące z Morza Martwego oraz piaskowe kompozycje zamknięte w butelkach. Na ciekawe galerie handlowe można natknąć się przy okazji zwiedzania Madaby, Ammanu i Dżeraszu.

Poszukiwanym towarem u arabskich handlarzy jest palestyńska ceramika, barwione kubki, talerze i miski. Warto pokusić się o zakup stylizowanego naczynia do parzenia kawy czy czajniczka. Wielu Beduinów sprzedaje także rękodzieło w postaci gobelinów i kilimów. Z racji tego, że Jordania znana jest z wyrobu złota i srebra, w wielu sklepach nieskończenie można przebierać w łańcuszkach, kolczykach i broszkach. Unikalne pamiątki wyrabia się także z masy perłowej, miedzi i drewna oliwnego. Niewielką, ale aromatyczną pamiątką może okazać się jordańska kawa i herbata, a także bliskowschodnie orzechy, natomiast przed znajomymi warto pochwalić się oryginalną fajką wodną.

Jaki czas obowiązuje w Jordanii?
W Jordanii do czasu polskiego dodajemy 1 godzinę.

Jak poruszać się po regionie Zatoki Akaba?
Sieć kolejowa jest w Jordanii bardzo słabo rozwinięta, dlatego podstawowym transportem są liniowe autobusy i charakterystyczne minibusy, chociaż najlepiej podróżuje się klimatyzowanymi autokarami największych przewoźników. Minibusy kursują również zamiast autobusów miejskich, podmiejskich, lokalnych i dalekobieżnych. Z racji tego, że Jordańczycy mają luźne podejście do czasu, minibusy wyruszają przeważnie dopiero po zebraniu się kompletu pasażerów, aczkolwiek jest to najtańszy i najbardziej egzotyczny sposób podróżowania.

„Service” to nazwa taksówek wieloosobowych, z których również bardzo często korzystają turyści. W miejscowościach turystycznych również można zamówić zwykłe taksówki, przy czym należy pamiętać, że cenę zawsze ustala się przed kursem.

Po dużych miastach samochodem podróżuje się nie najlepiej z racji tego, że panuje tam wielki tłok, nie ma gdzie zaparkować i kierowcy nie przestrzegają przepisów drogowych, chociaż poza miastami sytuacja wygląda lepiej, drogi są dobre, przypominają autostrady i przemieszczając się nimi można zaoszczędzić sporo czasu. Dojazd do atrakcji turystycznych przeważnie jest oznaczony w języku angielskim. Warto pamiętać, że w piątki ruch publiczny w Jordanii niemalże całkowicie zamiera.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Bez problemu można wynająć samochód, wystarczy mieć ukończone 21 lat, posiadać przy sobie paszport i polskie prawo jazdy. Ceny za wynajem aut są stosunkowo niskie w porównaniu z innymi krajami. Wynajmując auto najbezpieczniej jest skorzystać z pośrednictwa hotelu, w którym się jest zameldowanym.

W Akabie i Ammanie działają międzynarodowe lotniska, więc w każdej chwili można przemieścić się z południa do dalekiego centrum kraju.

Jakie plaże są nad Zatoką Akaba?
Wybrzeże Akaby ma w sumie ponad 20 km długości i można tam znaleźć zarówno plaże ogólnodostępne, jak i prywatne przy hotelach. Plaże Akaby charakteryzują się niezwykle błękitną wodą, górskim krajobrazem w tle oraz widokiem na pobliski Izrael z kurortem Ejlat. W północnej części Akaby zwanej North Beach znajduje się większość hoteli z prywatnymi plażami, natomiast w części Middle Beach funkcjonuje publiczna plaża Al-Hafayer z drobnym piaskiem. Na wypoczynek z dziećmi idealnie nadają się plaże South Beach z główną plażą w parku wodnym Aqaba Marina Park oraz wspaniałą, prywatną plażą w zatoce Tala Bay. Z plażą sąsiaduje klub plażowy, centrum handlowe i przystań morska, natomiast okolica obfituje w liczne miejsca do nurkowania.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.

Jakie są ograniczenia celne w Jordanii?
Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów, a bez opłat celnych można wwieźć ubrania, aparat fotograficzny, laptopa, 200 szt. papierosów lub 200 g. tytoniu, 1 l spirytusu, 2 l wina. Kaucja może być pobierana w przypadku sprzętu elektronicznego o wysokiej wartości.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia w Jordanii?
Służba zdrowia charakteryzuje się wysokim standardem i opiera na lecznictwie prywatnym, dlatego należy pamiętać, że ubezpieczenie i usługi medyczne są w Jordanii kosztowne, a opłaty za wszystkie zastosowane leki i usługi naliczane są oddzielnie. Zaleca się zatem wykupienie w Polsce stosownego ubezpieczenia podróżnego i zdrowotnego, obejmującego wszystkie formy aktywności, zgodnie z celem pobytu w Jordanii, aby w przypadku choroby odzyskać koszty poniesione za leczenie.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie zawsze jest zdatna do picia. Koniecznie trzeba pić dużą ilość wody, gdyż niska wilgotność powietrza może szybko odwodnić organizm.

Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej w niektórych krajach istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Ważne informacje MSZ

Między Polską a Jordanią obowiązuje ruch wizowy. Wizę turystyczną można dostać na lotnisku i międzynarodowych przejściach granicznych. Wizy pobytowe wydawane są na okres 1 miesiąca z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy.

Na terenie państwa obowiązek meldunkowy dotyczy wszystkich przyjezdnych, a stosowny formularz można wypełnić w hotelach, pensjonatach itp.

Przed planowaniem podróży zaleca się zapoznanie z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa, a także przekraczania granic z krajami sąsiadującymi.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Ammanie: www.amman.polemb.net

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Jordańskim Królestwie Haszymidzkim
Jordania, Amman, 3, Mahmoud Seif al-Din Al- Irani Str., Al-Tla΄ Al-Sharqi, 11194
Tel.: +96 26 551259 Tel.: +96 26 5512594 Tel. dyżurny: +96 26 5512593
amman.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.amman.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Akabie
Jordania, Akaba, Aqaba Gulf Hotel, Cornish Street, P.O. Box 1312, Aqaba 77110
Tel.: +962 3 2016636 Faks: +962 3 2018246
mazen.kawar@petratours.com mazen.kawar@pttco.com

Jordania: Al Balqa , Al Karak , Al Mafraq , Amman , At Tafilah , Az Zarqa , Dolina Petry , Irbid , Ma an , Zatoka Akaba

Wybierz region Al Balqa , Al Karak , Al Mafraq , Amman , At Tafilah , Az Zarqa , Dolina Petry , Irbid , Ma an , Zatoka Akaba